• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
 • APLIKONI VIZA INDIANE

Udhëzues Turistik për Trajtimet Tradicionale Ayurvedic në Indi

Përditësuar më Feb 03, 2024 | Viza Indiane në internet

Ayurveda është një trajtim i vjetër që ka qenë në përdorim në nënkontinentin Indian për mijëra vjet. Është jashtëzakonisht e dobishme për të hequr qafe sëmundjet që mund të pengojnë funksionimin e duhur të trupit tuaj. Në këtë artikull, ne u përpoqëm të hedhim një vështrim në disa aspekte të trajtimeve Ayurveda.

Lista Ayurvedic e trajtimeve dhe përfitimet e tyre janë të pafundme. Pra, nëse doni të përjetoni vetë përfitimet e pafundme të trajtimeve tradicionale Ayurveda, merrni vizën dhe shkoni në Indi, ju jeni në një udhëtim plot shpirt.

A traditë mijëravjeçare që synon ta kthejë njeriun në rrënjët e tij me natyrën, Ayurveda është një fushë e lashtë, e thellë dhe efektive. Ai bazohet në një kuptim të thellë të thesareve të panumërta të natyrës që mund të na shërojnë nga sëmundje të panumërta, ndërsa në të njëjtën kohë na ndihmojnë të arrijmë veten tonë më të mirë - fizikisht, mendërisht, si dhe shpirtërisht.

Është një realitet i trishtuar që duke qëndruar në kohën e sotme, njeriu ka humbur kontaktin e tij me natyrën - por Praktika e lashtë e Ayurveda është një kujtesë e mençur për të sjellë një ndryshim të vogël në stilin tonë të jetesës dhe për të përfshirë këtë njohuri të vjetër për të shëruar veten me natyrën. Nëse jeni të interesuar të dini pak më shumë rreth trajtimeve të lashta Ayurvedic, vazhdoni të lexoni artikullin tonë.

Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi (eVisa Indi or Visa Indian Online për të dëshmuar vendet dhe përvojat e mahnitshme si turist i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë disa rekreacion dhe ndonjë gjë në Indi. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Viza Indiane Online (India e-Visa) në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Çfarë është Ayurveda?

Një praktikë mjekësore që i ka rrënjët thellë brenda natyrës, Ayurveda e filloi fillimisht në Indi më shumë se 3,000 vjet më parë. Termi "Ayurveda" rrjedh nga termat sanskrite "ayur" (që do të thotë jetë) dhe "veda" (që do të thotë shkencë dhe njohuri). Duke e përmbledhur atë, Ayurveda mund të përkthehet lirshëm në "njohuri e jetës".

Ayurveda, si një trajtim mjekësor, beson se sëmundjet shkaktohen për shkak të një çekuilibri ose stresi që është shkaktuar në vetëdijen e një personi. Kështu, Ayurveda përshkruan një mënyrë të caktuar të permiresimi i jeteses nëpërmjet ndërhyrjes, në formën e terapi natyrore, që do ta ndihmojë personin të rifitojë një ekuilibër midis tyre trupi, mendja, shpirti dhe rifitoni harmoninë me mjedisin natyror. 

Praktika natyrore e Ayurveda fillon me një procesi i pastrimit të brendshëm, e cila pasohet nga një dietë të veçantë, ilaçe të caktuara bimore, terapi masazhi, joga dhe meditim. Baza kryesore e trajtimit Ayurvedic është koncepti i ndërlidhjes universale me kushtetutën e trupit të njeriut ose "Prakriti" dhe forcat e jetës, të njohura gjithashtu si "doshas".

Trajtimi Ayurveda synon të shërojë personin e sëmurë duke duke eleminuar papastërtitë e tij të brendshme, duke reduktuar të gjitha simptomat (fizike ose shpirtërore), duke rritur rezistencën e tyre ndaj sëmundjes, duke hequr qafe të gjitha shenjat e shqetësimit dhe si rezultat, duke ngritur harmoninë e jetës së personit. Vajra të ndryshëm, erëza të zakonshme dhe bimë, duke përfshirë barishtet, janë përdorur gjerësisht në trajtimet tradicionale Ayurvedic.

LEXO MË SHUMË:

Të huajve që duhet të vizitojnë Indinë në bazë të krizës u jepet një vizë e urgjencës indiane (eVisa për urgjencë). Nëse jetoni jashtë Indisë dhe keni nevojë të vizitoni Indinë për një krizë ose arsye urgjente, si p.sh. vdekja e një anëtari të familjes ose një anëtari i dashur, paraqitja në gjykatë për arsye ligjore, ose anëtari i familjes suaj ose një i dashur vuan nga një sëmundje, ju mund të aplikoni për një vizë urgjente të Indisë. Mësoni më shumë në Viza e urgjencës për të vizituar Indinë.

Një përmbledhje e gjerë e trajtimeve Ayurvedic

Shodhana Chikitsa - Panchakarma

Shodhana Chikitsa - Panchakarma

Panchakarma mund të përkthehet fjalë për fjalë në "Pesë veprime" (Pancha do të thotë pesë, dhe karma që do të thotë veprime). Shodhana Chikitsa ose Panchakarma bie në mesin e një prej tyre themelet kryesore të trajtimeve tradicionale Ayurveda. 

Një teknikë tërësisht natyrale dhe holistike, është një mënyrë për të rinovojnë dhe pastrojnë trupin dhe mendjen e një personi. Ai përmban një seri prej pesë terapish kryesore, ku secila terapi fokusohet në një funksion thelbësor të trupit. Pastron të gjithë sistemin dhe largon të gjitha toksinat dhe mbeturinat që depozitohen gradualisht me kalimin e kohës, në të gjitha zonat e ngushta dhe të vogla të trupit tonë, të njohura edhe si "srotas".

Sa kohë zgjat Shodhana Chikitsa - Panchakarma?

Terapia Shodhana Chikitsa ose Panchakarma zakonisht zgjat 21 ditë në një muaj, që ndryshon sipas gjendjes dhe kërkesave të personit. Megjithatë, zakonisht rekomandohet të kaloni të paktën 21 deri në 28 ditë trajtim, për të ndjerë vërtet përfitimet e tij nga brenda. Panchkarma njihet edhe si "Shodhana Chikitsa", e cila fjalë për fjalë mund të përkthehet në "trajtim pastrimi". Ai përdor një shumëllojshmëri të bimëve mjekësore, vajrave dhe erëzave për të lënë një ndikim afatgjatë në mirëqenien e përgjithshme të individit.

Përfitimet e Panchakarma

A trajtim unik rinovues që relakson mendjen, trupin dhe shpirtin e individit, trajtimi Panchkarma pastron trupin nga të gjitha papastërtitë dhe toksinat e tij. Ka disa terapi që i përkasin trajtimit Panchakarma, të cilat të gjitha ndihmojnë rrisin metabolizmin tuaj, përmirësojnë qarkullimin e gjakut të trupit dhe sistemin limfatik (i cili largon toksinat nga trupi juaj) dhe i jep një nxitje sistemit të përgjithshëm imunitar. 

Me terapitë e ndryshme të fokusuara që synojnë pjesë të veçanta të trupit, përfitimet e trajtimit Panchakarma janë të ndryshme dhe të thella -

 • Rinovon lëkurën dhe indet
 • Rrit imunitetin
 • Ndihmon për t'u çlodhur dhe qetësuar
 • Largon toksinat e grumbulluara të trupit
 • Largon të gjithë stresin dhe ankthin që mund të shqetësojë mendjen tuaj
 • Rivendos ekuilibrin natyror të trupit
 • Rregullon metabolizmin
 • Pastron dhe përmirëson sistemin e tretjes
 • Hap të gjitha kanalet e bllokuara në trup

LEXO MË SHUMË:

India Verilindore është një arratisje e përsosur për këdo që është në kërkim të bukurisë piktoreske magjepsëse dhe një peizazhi të qetë, të shtuar me një përzierje tregjesh të çuditshme. Edhe pse të shtatë motrat ndajnë një ngjashmëri të caktuar me njëra-tjetrën, secila prej tyre është unike në mënyrën e vet individuale. I shtohet edhe diversiteti kulturor i shtatë shteteve, i cili është vërtet i patëmetë. Mësoni më shumë në Perlë e Fshehur e Indisë - Shtatë motrat

Purvakarma (Përgatitja për terapitë Panchakarma)

Purvakarma (Përgatitja për terapitë Panchakarma)

Përpara se një individ të fillojë terapitë Panchakarma, ai duhet të përgatisë trupin dhe mendjen e tij në një mënyrë që terapia të jetë më e dobishme për të. Në trajtimet Ayurvedic, kjo bëhet përmes terapive Panchakarma, e cila fjalë për fjalë përkthehet në "para veprimeve". Teknikat e kryera janë:

 •  Snehan (Oleacioni i brendshëm dhe i jashtëm) - Është teknika me të cilën trupi juaj do të përgatitet ose duke marrë disa ghee ose vaj me mjekim bimor, ose do t'ju duhet t'i nënshtroheni një masazhi të lehtë me vajra me infuzion bimor. Ky proces i prezantimit të trupit tuaj me vajrat, qoftë nga brenda apo nga jashtë, njihet si oleation. Kjo ndihmon për të lubrifikuar të gjitha organet e trupit tuaj, kështu duke përmirësuar qarkullimin e tij të gjakut dhe duke e bërë atë më të hapur ndaj përfitimeve të terapive Panchakarma.
 • Suedez (Djersit përmes avullit) - Është një teknikë me të cilën individi bëhet i djersitur, kryesisht duke i futur në ujë ose avull qumështi. Kjo teknikë ka për qëllim aktivizoni poret dhe gjëndrat e djersës së trupit, duke mbledhur toksinat e trupit duke i lidhur me vajra dhe pasta të ndryshme medicinale të përdorura në terapitë Panchakarma dhe në fund duke i larguar ato nga trupi.

LEXO MË SHUMË:
Autoriteti i Imigracionit të Indisë ka pezulluar lëshimin e vizave turistike elektronike 1 vit e 5 vjet nga viti 2020 me ardhjen e pandemisë COVID19. Për momentin, Autoriteti i Imigracionit të Indisë lëshon vetëm Viza turistike 30-ditore në Indi Online. Lexoni më shumë për të mësuar rreth kohëzgjatjeve të vizave të ndryshme dhe si të zgjasni qëndrimin tuaj në Indi. Mësoni më shumë në Opsionet e Zgjatjes së Vizës Indiane.

Trajtimet Ayurvedic dhe efektet e tyre të fuqishme 

Tani që trupi i individit është përgatitur, ata mund të lëvizin për të marrë trajtimet Ayurvedic. Ai përfshin sa vijon:

 • Vamanan (të vjella të shkaktuara nga mjekësia) -

Ai fokusohet në Sistemi i frymëmarrjes dhe trakti i sipërm gastrointestinal. Është më e dobishme për ata që vuajnë nga problemet e frymëmarrjes dhe sinuseve. Në trajtimin Vamanam, personi është bërë të vjella, duke përdorur produkte natyrale dhe barishte, për të hequr qafe të gjitha toksinat që janë të pranishme në sistemin e tyre të frymëmarrjes dhe sinuset. Vamananam kontrollon "kapha dosha", duke rikthyer kështu ekuilibrin në trupin tuaj. Gjithashtu ndihmon me të gjitha sëmundjet kafa, sëmundjet e lëkurës si leukoderma, astma dhe sëmundjet e lidhura me frymëmarrjen, dhe sëmundjet mendore mbizotëruese të Kapha.

 • Virechanam (Purgacion i shkaktuar nga mjekësia) -

 Ai është i fokusuar në Sistemi tretës, shpretka, mëlçia dhe shpretka. Sistemi ynë tretës është një nga pjesët më të rëndësishme dhe aktive të trupit tonë, duke tretur, përpunuar dhe nxjerrë jashtë të gjitha ushqimet dhe pijet që kemi çdo ditë.

Nuk është çudi që me kalimin e kohës, toksinat tentojnë të grumbullohen dhe të depozitohen në sistemin tretës, duke dëmtuar kështu aftësinë e trupit për të absorbuar në mënyrë efikase të gjithë lëndët ushqyese që marrim. Edhe sekrecionet trupore si lëngjet biliare dhe pankreatike, të cilat kanë për qëllim të ndihmojnë në përpunimin e lëndëve ushqyese në trupin tonë, shpeshherë nuk dëbohen siç duhet nga trupi ynë. Prandaj është shumë e rëndësishme që rivendosni traktin tonë tretës herë pas here për ta pastruar thellë, si dhe për t'u dhënë kohë për t'u rinovuar.

Trajtimi Virechanam është një mënyrë e shkëlqyer për të largoni të gjitha toksinat nga sistemi tretës, me ndihmën e pastrimit të shkaktuar nga mjekësia ose dëbimit fekal, dhe është krijuar posaçërisht për të pastruar traktin tretës, pankreasin dhe mëlçinë. Fokusohet në dosha 'Pitha' dhe është e dobishme për të gjitha llojet çrregullime të tretjes, çrregullime dhe sëmundje të lëkurës të shkaktuara nga tretja, çrregullime mendore dhe reumatizma kronike.

LEXO MË SHUMË:

Megjithëse mund të largoheni nga India me 4 mënyra të ndryshme udhëtimi, dmth. me ajër, me lundrim, me tren ose me autobus, vetëm 2 mënyra hyrjeje janë të vlefshme kur hyni në vend me Viza elektronike të Indisë (India Visa Online) me ajër dhe me anije turistike. Mësoni më shumë në Aeroportet dhe portet detare për viza indiane

 • Snehavasty (klizmë) -

Snehavasti

 Ai fokusohet në sistemin e përgjithshëm të tretjes së individit. Zorra e hollë, ashtu si edhe zorra e trashë, kanë shumë detyra që kërkojnë përpunimin e ushqimit që kemi pasur dhe përfundimisht përgatitjen e tij për t'u çliruar nga trupi nëpërmjet defekimit.

Megjithatë, për shkak të konsumit të vazhdueshëm dhe stresit që duhet të kalojnë organet, grumbullohen mbeturina që rezulton në funksionimin joefektiv të zorrëve. Snehavasthy është një trajtimi i klizmës ku vaji medicinal përdoret për të pastruar zorrët, për të hequr qafe mbeturinat dhe toksinat dhe për të ndihmuar zorrët të funksionojnë mirë. Është më e dobishme për Sëmundjet e lidhura me Vata, Çrregullimet e traktit riprodhues dhe Çrregullimet e shtyllës kurrizore.


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.