• AnglishtfrancezgjermanishtitalishtSpanjisht
  • APLIKONI VIZA INDIANE

Udhëzues udhëtimi për në Udaipur Indi - Qyteti i Liqeneve

Përditësuar më Mar 28, 2023 | Viza Indiane në internet

I vendosur në shtetin e Rajasthan, qyteti i Udaipur shpesh i njohur si Qyteti i Liqeneve Duke pasur parasysh pallatet dhe monumentet e tij historike të ndërtuara rreth trupave ujorë natyrorë dhe të krijuar nga njeriu, është një vend që shpesh kujtohet lehtësisht si Venecia e Lindjes.

Por historia dhe kultura e dekoruar e shtetit është më shumë se ajo që mund të dëshmohet kudo tjetër. Si qyteti i vogël liqenor i Indisë, një udhëtim në Udaipur është një turne i qetë dhe relaksues i historisë së vendit, diçka që udhëtarët më së shumti duan ta eksplorojnë gjatë udhëtimit në Lindje. Thjesht bëni një shëtitje të rastësishme rreth një rruge pallati, ndërsa dielli në perëndim e mbulon qytetin në dritë të mrekullueshme dhe mund të jetë befasuese se si edhe kjo pak ndihet si një përvojë e paharrueshme e Indisë!

Ju kerkoni Visa e-Turistike në Indi (eVisa Indi or Visa Indian Online për të dëshmuar vendet dhe përvojat e mahnitshme si turist i huaj në Indi. Përndryshe, ju mund të vizitoni Indinë në një Visa e-Biznesi në Indi dhe duan të bëjnë pak argëtim dhe pamje në Indinë veriore dhe ultësirat e Himalajeve. Të Autoriteti Indian i Imigracionit inkurajon vizitorët në Indi për të aplikuar Viza Indiane Online (India e-Visa) në vend se të vizitoni Konsullatën Indiane ose Ambasadën Indiane.

Pallatet buzë liqeneve

Pallati i Qytetit UdaipurPallati i Qytetit Udaipur

I vendosur në brigjet e liqenit Pichola, Pallati i Qytetit Udaipur qëndron në mënyrë madhështore me ballkonet dhe kullat e tij që japin pamje të mrekullueshme të liqenit përreth. Pallati përbëhet nga katër pallate të mëdha dhe disa të vogla, të cilat së bashku përbëjnë kompleksin e madh të monumentit të shekullit të tetë. Pjesa kryesore e pallatit tani shfaq një koleksion artefaktesh historike. 

E ndërtuar gjatë një periudhe prej katërqind vjetësh, arkitektura e mahnitshme e pallatit është rezultat i kontributeve të disa sundimtarëve të shekullit të 8-të. Dinastia Mewar të Indisë Perëndimore. Disa monumente historike janë në afërsi të kompleksit të pallateve, së bashku duke e bërë atë një vend të madh historik. 

Një nga pallatet e mrekullueshme të rrethuar nga liqeni Pichola, Pallati i Liqenit ishte vendi veror i dinastisë mbretërore Mewar, tani një hotel i konvertuar i arritshëm vetëm me varkë. Disa rezidenca të tjera të mahnitshme historike të asaj kohe ndodhen gjithashtu pranë liqenit, duke e bërë qytetin të lehtë dhe argëtues për t'u eksploruar.

LEXO MË SHUMË:
Isfarë është viza indiane në mbërritje?

Galeritë dhe Muzetë

Ndërsa pallatet e bukura të qytetit janë në vetvete një kujtesë e historisë mbretërore të shtetit, muzetë dhe galeritë e shkëlqyera të artit në qytet nuk janë më pak në shkëlqim dhe me siguri kanë atë faktor wow që i bën ata një vizitë të domosdoshme në një udhëtim në Udaipur. 

Galeria e Kristalit është një vend i tillë i ruajtur mirë për njëqind vjet, kur Mbreti i Mewar-it në fund të viteve 1800 urdhëroi koleksionet e artit të kristalit nga jashtë, por artefaktet mbërritën vetëm pas vdekjes së mbretit. 

Nëse e keni menduar Udaipurin si një qytet të vjetër dhe muzeu i historisë është ndoshta gjëja e fundit që dëshironi të shihni gjatë pushimeve, atëherë Muzeu i Makinave Vintage i qytetit është këtu për të ndryshuar mendjen tuaj. 

Muzeu pret një koleksion prej më shumë se njëzet e dy makinave të vjetra, duke filluar nga Rolls Royce tek Mercedes Benz dhe shumë të tjera. Vendi gjithashtu vjen me një Hotel Garden fqinj me mundësi të mira për të kaluar një pasdite.

LEXO MË SHUMË:
Stacioni i kodrave Mussoorie në rrëzat e Himalajeve dhe të tjerëve

Vend antik

Nagada Nagada

Qyteti i Nagda, i vendosur afërsisht njëzet kilometra nga qyteti Udaipur, është qyteti i shekullit të 10-të i cili dikur ishte një qytet i shquar nën dinastinë Mewar. Fshati është një vend i disa rrënojave të tempujve që nga koha e përhapur në një kopsht pavijonesh. Nagda njihet kryesisht për rrënojat e tempujve Sahastra Bahu, kushtuar hyjnive të Mbretërisë së asaj kohe.

Qyteti dikur ishte kryeqyteti i dinastisë Mewar të shekullit të 8-të dhe vazhdoi të ishte i tillë derisa vendi u pushtua nga pushtimi i huaj nga Azia Qendrore. Vendi historik është i ngarkuar me struktura tempujsh të përhapur në një mjedis të hapur me mbulesë pyjore të gjelbër, duke e bërë atë një vend të mrekullueshëm për të eksploruar lavdinë e kohërave të vjetra në gjithë heshtje.

LEXO MË SHUMË:
Kualifikimi i vizave të Indisë

Parajsa e Zogjve

Parajsa e Zogut Parajsa e Zogjve

I njohur gjithashtu si Parajsa e Zogjve të shtetit të Rajasthan, Fshati Menar i vendosur në një distancë nga qyteti Udaipur është një strehë për zogjtë shtegtarë në muajt e dimrit. 

E vendosur rreth pesëdhjetë kilometra nga Udaipur, streha e zogjve të Menarit është një parajsë e fshehur, e cila shpesh rezulton të jetë e pavërejtur nga turistët e përgjithshëm. Liqeni i fshatit bëhet shtëpia e disa zogjve shtegtarë të mahnitshëm, duke përfshirë disa të rrallë si Flamingo e Madhe, duke e bërë atë një nga vendet më të mira për vëzhgimin e zogjve.

Sa për të shtuar një fakt befasues nga fshati, kuzhinierët nga Menari janë punësuar si kuzhinierë familjarë të shumë miliarderëve indianë. Koha më e mirë për të vizituar fshatin janë muajt e dimrit kur një shumëllojshmëri zogjsh dynden në rajon, që është gjithashtu një kohë e mirë për të vizituar qytetin Udaipur.

Duke qenë se një monument i qytetit është i lidhur ngushtë me tjetrin, thjesht bëni një shëtitje rreth liqeneve përreth, disa strukturave historike dhe kjo mund t'ju çojë në të gjitha vendet e mira më vete. 

Është për shkak të strukturave kryesore të qytetit të ndërtuara rreth liqeneve që vendi u quajt si Qyteti i Liqeneve, dhe nëse Venecia nga Italia është gjëja e parë që ju vjen në mendje, atëherë kjo është shumë ndryshe nga ajo. Me monumentet e tij të shekullit të 8-të dhe një paraqitje të shkurtër të Indisë mbretërore, Udaipur bëhet vërtet një ëndërr e një eksploruesi të ndershëm.

LEXO MË SHUMË:
Turistët e huaj që vijnë në Indi me e-Visa duhet të arrijnë në një nga aeroportet e përcaktuara. Të dyja Delhi dhe Chandigarh janë aeroportet e përcaktuara për e-Visa indiane me afërsi të Himalajeve.


Qytetarë të shumë vendeve përfshirë SHBA, Francë, Danimarkë, Gjermani, Spanjë, Itali kanë të drejtë për India e-Visa(Indian Visa Online). Ju mund të aplikoni për Aplikimi Online e-Visa Indian të drejtë këtu.

Nëse keni ndonjë dyshim ose keni nevojë për ndihmë për udhëtimin tuaj në Indi ose Indi e-Visa, kontaktoni Tavolinë Ndihme Vizash Indiane për mbështetje dhe udhëzim.